Patent Tescili Neden Önemlidir, Bursa Patent Tescili Başvurusu

Patentler, fikri mülkiyet haklarındaki en önemli unsurlardan biridir ve gelişimi, bilginin giderek daha fazla değerlendiği bir ekonomik gelişme aşamasına denk gelen 19. yüzyılın ikinci yarısında artmıştır. Günümüzde, şirketinizin buluşları için patent sahibi olmak, rakipleriniz üzerinde fark yaratan ve orta vadede şirketinizin karını artırmaya yardımcı olacak rekabet avantajını sağlamak için kritik öneme sahiptir. Patent Tescili, Patent Başvurusu Yapma

Patent ne işe yarar? Patentlemenin faydası nedir?

Temel olarak, bir endüstriyel prototipin veya ürünün patentini almak, sizin ve şirketinizin belirli bir süre boyunca onu münhasıran kullanacağını veya başka şirketlerle paylaşırsanız, bunların size telif ücreti ödemesi gerektiğini garanti eder.

Şirket koruması açısından bakıldığında, büyük şirketler, kendilerine kısa veya orta vadede kar getireceğini düşündükleri her türlü icadı patentleme alışkanlığına sahiptir. Böylelikle, buluşları için belirli bir yıl için ücret almalarını sağlarlar.

Bir şey icat ettiyseniz, icatlarınızın patentini hemen almalısınız. Patentin kayıtlara işlenmesi biraz zaman alır. Yine de vakit geçirmeden icadınızın patentini hemen almalısınız. Patente ilk başvuran daima avantajlıdır. Patent alma faydalarından başlıcaları aşağıdaki şekildedir;

Kopyalamaya karşı koruyun
Ürün veya hizmetinizi pazarlamak için bir fikri dönüştürmek çok zordur. Fikrinizi piyasaya sürmek için konseptlerinizi yatırımcılar ve diğer ortaklarla paylaşmanız gerekecek. Geçici bir patente sahip olduğunuzda, hiç kimse fikrinizi veya konseptinizi çalamaz.

Şirketin iş yapma becerisini koruyun
Buluşunuzun patentini almazsanız, birisi onu kopyalayacak ve ürününüzle birlikte pazara girecektir. Böylece pazarda taklit ürün ile rekabet edeceksiniz. Ayrıca, o kişi ürün için patent başvurusunda bulunursa rekabet etme hakkını kaybedebilirsiniz. Bu olursa, tüm çabalarınız ve paranız boşa gidebilir.

Pazar konumunu artırın
Patent portföyünüz varsa, diğer firmaların sizin özel alanınızda rekabet etmesini engelleyerek pazardaki konumunuzu artıracaksınız. Böylece daha iyi bir pazar pozisyonu elde edeceksiniz ve rekabet düşük olacak. Böylece, şirketiniz için iyi bir yatırım getirisi elde edersiniz.

Lisans ücreti alın
Nihayet konseptinizi ticarileştiremeyebilirsiniz. Ancak fikrinizi ticari bir metaya dönüştürmek için kaynakları olan başkaları da olabilir. Şirketiniz daha sonra konseptinizi kullanmak için lisans ücreti alabilir.

CV geliştirir, İş bulmanızı kolaylaştırır
Bir patent portföyünüz varsa, teknik bir uzmanlığa ve bir şeyler icat etme taahhüdüne sahip olduğunuzu gösterir. Yatırımcılar ve ortaklar bunu takdir edecek ve sizinle çalışmak isteyebilir. Şahsen de patent başvurusunda bulabilirsiniz.

Ürünlerin patentlenmesi zaman ve kaynak gerektirir, ancak faydaları çok büyüktür. Sizin için zor olsa bile, icadınız için bir patent almanız önemlidir. Firma olmadan da şahıs olarak da patent başvurusunda bulunabilirsiniz. Sektörde deneyimli petent vekillerimizden konu hakkında bilgi almak isterseniz bizi 0850 441 40 43 numarasından arayabilirsiniz. Ayrıca Ücretsiz Marka Tescili veya Patent Bilgilendirme Talebi Başvurusu bağlantısından bize mesaj bırakarak hemen patent uzmanlarımız tarafından aranmak için bilginizi bırakabilirsiniz. Patent vekillerimiz her türlü sorunuza cevap vermekten memnuniyet duyacaklardır.